# CDS19FC622JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDS19FC622JO3
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cds19fc622jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cds19fc622jo3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 6200 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.480" (12.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.344" (8.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.640" L x 0.260" W (16.30mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 300 V