# CDS15FD241GO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDS15FD241GO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cds15fd241go3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cds15fd241go3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 240 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.291" (7.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.232" (5.90mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.441" L x 0.161" W (11.20mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±2%
- **Voltage:** 500 V