# CDS10ED470JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDS10ED470JO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cds10ed470jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cds10ed470jo3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 47 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.260" (6.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.141" (3.60mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.310" L x 0.120" W (7.90mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V