# CDRR7D45T125NP-220MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRR7D45T125NP-220MC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrr7d45t125np-220mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrr7d45t125np-220mc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.36A
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 82mOhm
- **Height:** 0.201" (5.10mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
- **Tolerance:** ±20%