# CDRR157NP-101MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRR157NP-101MC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrr157np-101mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrr157np-101mc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 1.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 244mOhm Max
- **Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.728" L x 0.591" W (18.50mm x 15.00mm)
- **Tolerance:** ±20%