# CDRH74NP-101MC-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRH74NP-101MC-B
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrh74np-101mc-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrh74np-101mc-b#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/15/308-1507-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/15/308-1507-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 610mOhm Max
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** ±20%