# CDRH6D38NP-100NC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRH6D38NP-100NC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrh6d38np-100nc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrh6d38np-100nc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/15/308-1541-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/14/308-1492-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **DC Resistance (DCR):** 38mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
- **Tolerance:** ±30%