# CDRH62BNP-7R1NC-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRH62BNP-7R1NC-B
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrh62bnp-7r1nc-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrh62bnp-7r1nc-b#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/14/308-1483-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/14/308-1483-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.22 A
- **DC Resistance (DCR):** 110mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 7.1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.260" L x 0.244" W (6.60mm x 6.20mm)
- **Tolerance:** -20%, +40%