# CDRH4D18NP-220NC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRH4D18NP-220NC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrh4d18np-220nc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrh4d18np-220nc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/20/308-2026-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 410 mA
- **DC Resistance (DCR):** 397mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
- **Tolerance:** ±30%