# CDRH4D16FB/NP-1R3NC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRH4D16FB/NP-1R3NC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrh4d16fb-np-1r3nc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrh4d16fb-np-1r3nc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/20/308-2011-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/20/308-2012-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.3A
- **Current Rating (Amps):** 2.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 29.3mOhm Max
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 1.3 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±25%