# CDRH2D14NP-3R3NC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRH2D14NP-3R3NC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrh2d14np-3r3nc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrh2d14np-3r3nc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/22/308-2294-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/22/308-2294-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.2A
- **Current Rating (Amps):** 1.24 A
- **DC Resistance (DCR):** 125mOhm Max
- **Height:** 0.043" (1.10mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±30%