# CDRH124NP-100MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRH124NP-100MC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrh124np-100mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrh124np-100mc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/19/308-1936-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/19/308-1936-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 4.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 28mOhm Max
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
- **Tolerance:** ±20%