# CDRH104RNP-331NC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDRH104RNP-331NC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdrh104rnp-331nc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdrh104rnp-331nc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/14/308-1435-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/21/308-2169-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 700mA
- **Current Rating (Amps):** 520 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.09Ohm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 330 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±30%