# CDR6D28MNNP-220NC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDR6D28MNNP-220NC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdr6d28mnnp-220nc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdr6d28mnnp-220nc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/23/308-2393-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/23/308-2393-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.65A
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 198.8mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
- **Tolerance:** ±25%