# CDQA36Y1W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDQA36Y1W
- **Manufacturer:** ChromeLED
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdqa36y1w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdqa36y1w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Yellow
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.36" (9.15mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 3mcd
- **Number of Characters:** 4
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.555" H x 1.228" W x 0.335" D (14.10mm x 31.20mm x 8.50mm)
- **Voltage:** 2V