# CDM-6-3018-90-18-DW02
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDM-6-3018-90-18-DW02
- **Manufacturer:** Luminus Devices Inc.
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdm-6-3018-90-18-dw02
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdm-6-3018-90-18-dw02#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **CCT (K):** 1800K ~ 3000K
- **CRI (Color Rendering Index):** 90
- **Color:** White, Warm
- **Configuration:** Rectangle
- **Current:** 300mA
- **Features:** Dimming - Warm
- **Height:** 1.58mm
- **Lens Type:** Flat
- **Light Emitting Surface (LES):** 6.80mm Dia
- **Lumens:** 82 lm/W
- **Luminous Flux @ Current:** 438lm (Typ)
- **Size:** 15.00mm L x 12.00mm W
- **Temperature:** 85°C
- **Type:** LED Module
- **Viewing Angle:** 130°
- **Voltage:** 17.8V