# CDEP105NP-1R3MC-50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDEP105NP-1R3MC-50
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdep105np-1r3mc-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdep105np-1r3mc-50#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/22/308-2273-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16.8A
- **Current Rating (Amps):** 11.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 5.3mOhm Max
- **Height:** 0.220" (5.60mm)
- **Inductance:** 1.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%