# CDB260W-1300-280-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CDB260W-1300-280-R
- **Manufacturer:** ERP Power, LLC
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cdb260w-1300-280-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cdb260w-1300-280-r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/82/05/12820510-1800-1120-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus
- **Current:** 930mA, 1.3A
- **Dimming:** Analog, Bluetooth
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Power (Watts):** 260 W
- **Ratings:** IP66
- **Size:** 8.54" L x 2.00" W x 1.52" H (216.9mm x 50.8mm x 38.6mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90VAC