# CD90-B2GA391KYGS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD90-B2GA391KYGS
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd90-b2ga391kygs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd90-b2ga391kygs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/18/445-181012-3-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Safety
- **Capacitance:** 390 pF
- **Features:** High Voltage
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Ratings:** X1, Y1
- **Size:** 0.354" Dia (9.00mm)
- **Temperature Coefficient:** B
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 250V