# CD6ED200JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD6ED200JO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd6ed200jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd6ed200jo3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/76/31/2276316-338-1389-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 20 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.173" (4.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.173" (4.40mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V