# CD5FY251JO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD5FY251JO3F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd5fy251jo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd5fy251jo3f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/85/2275854-338-3068-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 250 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.220" (5.60mm)
- **Lead Spacing:** 0.118" (3.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.272" L x 0.161" W (6.90mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 50 V