# CD50MA-GY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD50MA-GY
- **Manufacturer:** Sealcon
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd50ma-gy
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd50ma-gy#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Ingress Protection:** IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof; NEMA 4, 6
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 1.500" (38.10mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 1.260" (32.00mm)
- **Panel Hole Size:** 1.969" (50.0mm)
- **Thread Length:** 0.510" (12.95mm)