# CD50MA-BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD50MA-BK
- **Manufacturer:** Sealcon
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable and Cord Grips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd50ma-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd50ma-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Ingress Protection:** IP65/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Outside Cable Diameter (Max):** 1.500" (38.10mm)
- **Outside Cable Diameter (Min):** 1.260" (32.00mm)
- **Panel Hole Size:** 1.969" (50.0mm)
- **Thread Length:** 0.510" (12.95mm)