# CD4FD131JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD4FD131JO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd4fd131jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd4fd131jo3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 130 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Frequency
- **Height:** 0.311" (7.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.098" (2.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V