# CD42FD503JO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD42FD503JO3F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd42fd503jo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd42fd503jo3f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.05 µF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.921" (23.40mm)
- **Lead Spacing:** 1.063" (27.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V