# CD42FA753FO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD42FA753FO3F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd42fa753fo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd42fa753fo3f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.075 µF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.909" (23.10mm)
- **Lead Spacing:** 1.063" (27.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 100 V