# CD30D22HF-1R0MC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD30D22HF-1R0MC
- **Manufacturer:** SUMIDA CORP
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd30d22hf-1r0mc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd30d22hf-1r0mc#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/30/8-/23/308-2356-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/30/8-/23/308-2356-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.36A
- **Current Rating (Amps):** 3.46 A
- **DC Resistance (DCR):** 35.9mOhm Max
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.138" L x 0.118" W (3.50mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±20%