# CD214A-FS1100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD214A-FS1100
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd214a-fs1100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd214a-fs1100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/LS/P0/60/LSP0600AJR-SDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 10pF @ 4V, 1MHz
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 35 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-214AC (SMA)
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 950 mV @ 1 A