# CD19FD252FO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD19FD252FO3
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd19fd252fo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd19fd252fo3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/86/2275869-338-2892-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 2500 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Lead Spacing:** 0.343" (8.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.681" L x 0.260" W (17.30mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 500 V