# CD19FD202JO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD19FD202JO3F
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd19fd202jo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd19fd202jo3f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/81/2275810-338-2597-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 2000 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.532" (13.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.343" (8.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V