# CD18FD621JO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD18FD621JO3F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd18fd621jo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd18fd621jo3f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/76/31/2276310-338-3013-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 620 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.343" (8.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V