# CD18FD502JO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD18FD502JO3F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd18fd502jo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd18fd502jo3f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/76/31/2276310-338-3013-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 5000 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.343" (8.70mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Size:** 0.709" L x 0.370" W (18.00mm x 9.40mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V