# CD17FD421JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD17FD421JO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd17fd421jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd17fd421jo3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/76/22/2276228-338-3007-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 420 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Lead Spacing:** 0.232" (5.90mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V