# CD16FD821JO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD16FD821JO3F
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd16fd821jo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd16fd821jo3f#rfq
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 820 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.500" (12.70mm)
- **Lead Spacing:** 0.234" (5.94mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V