# CD16FD391JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD16FD391JO3
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd16fd391jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd16fd391jo3#rfq
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 390 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.469" (11.90mm)
- **Lead Spacing:** 0.234" (5.94mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V