# CD16FD302JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD16FD302JO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd16fd302jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd16fd302jo3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/81/2275812-338-3095-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 3000 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** RF, High Q, Low Loss
- **Height:** 0.520" (13.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.234" (5.94mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V