# CD15FD511JO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD15FD511JO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd15fd511jo3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd15fd511jo3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/82/2275823-338-2820-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 510 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.402" (10.20mm)
- **Lead Spacing:** 0.232" (5.90mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.469" L x 0.220" W (11.90mm x 5.60mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage:** 500 V