# CD15FD151FO3F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD15FD151FO3F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd15fd151fo3f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd15fd151fo3f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/82/2275823-338-2820-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 150 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.370" (9.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.232" (5.90mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 500 V