# CD10RK1SB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD10RK1SB
- **Manufacturer:** C&K
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** DIP Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd10rk1sb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd10rk1sb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Level:** Raised
- **Actuator Type:** Rotary with Knob
- **Circuit:** BCD
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Material:** Copper Alloy
- **Current Rating (Amps):** 0.4VA
- **Features:** Process Sealed
- **Height Above Board:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Positions:** 10
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm), Full