# CD10CD150DO3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CD10CD150DO3
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Mica and PTFE Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cd10cd150do3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cd10cd150do3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/22/75/94/2275949-338-1070-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 15 pF
- **Dielectric Material:** Mica
- **Features:** General Purpose
- **Height:** 0.331" (8.40mm)
- **Lead Spacing:** 0.142" (3.60mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.360" L x 0.189" W (9.15mm x 4.80mm)
- **Tolerance:** ±0.5pF
- **Voltage:** 500 V