# CCR110RKT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CCR110RKT
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ccr110rkt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ccr110rkt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Ceramic
- **Features:** Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±1300ppm/°C
- **Tolerance:** ±10%