# CCR06CG103FSV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CCR06CG103FSV
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ccr06cg103fsv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ccr06cg103fsv#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/37/18/1437180-1001-2196-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Reliability
- **Capacitance:** 10000 pF
- **Failure Rate:** S (0.001%)
- **Height:** 0.300" (7.62mm)
- **Lead Spacing:** 0.200" (5.08mm)
- **Lead Style:** Straight
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤1%
- **Voltage:** 50V