# CCH62-S10-C0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CCH62-S10-C0
- **Manufacturer:** Panduit Corporation
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Cable Supports and Fasteners
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cch62-s10-c0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cch62-s10-c0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/20/36/1320367-298-14271-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Weather Resistant
- **Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-2
- **Material Thickness:** 0.050" (1.27mm)
- **Mounting Type:** Fastener
- **Opening Size:** 0.620" (15.75mm)
- **Panel Hole Size:** 0.203" (5.16mm)
- **Type:** Clamp, P-Type
- **Width:** 0.500" (12.70mm)