Part Number: CCAII-20-300-50-R1 Manufacturer: ElectronAix Category: Cable Assemblies Subcategory: Rectangular Cable Assemblies Product URL: https://distyparts.com/product/ccaii-20-300-50-r1 RFQ URL: https://distyparts.com/product/ccaii-20-300-50-r1#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/10/42/68/1042682-3831-CCAII-30-300-50-R1-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/10/42/68/1042682-3831-CCAII-30-300-50-R1-ND.jpg Summary: CCAII-20-300-50-R1 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by ElectronAix and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CCAII-20-300-50-R1 is a rectangular cable assemblies from ElectronAix. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Cable Termination: Solder Connector Type: Socket to Plug Contact Finish: Gold Features: Pin Assignment: 1:1, Round Binding, Impedance: 50Ω Length: 0.984' (300.00mm, 11.81") Number of Positions: 20 Number of Rows: 1 Pitch: 0.016" (0.40mm) Shielding: Shielded Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/electronaix Category Page: https://distyparts.com/category/cable-assemblies/rectangular-cable-assemblies Canonical URL: https://distyparts.com/product/ccaii-20-300-50-r1