# CC800SAD100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC800SAD100
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc800sad100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc800sad100#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 100VAC/DC
- **Contact Form:** 3PST-NO (3 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 800 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount, DIN Rail
- **Operating Temperature:** -5°C ~ 60°C
- **Switching Voltage:** 690VAC - Max