# CC56-12SURKWA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC56-12SURKWA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc56-12surkwa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc56-12surkwa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Cathode
- **Current:** 10mA
- **Digit:** 0.56" (14.20mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 72mcd
- **Number of Characters:** 4
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 0.748" H x 1.980" W x 0.329" D (19.00mm x 50.30mm x 8.35mm)
- **Voltage:** 1.85V