# CC330/4SA500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC330/4SA500
- **Manufacturer:** Carlo Gavazzi
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Contactors (Electromechanical)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc330-4sa500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc330-4sa500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Voltage:** 500VAC
- **Contact Form:** 4PST-NO (4 Form A)
- **Contact Rating (Current):** 330 A
- **Features:** Auxiliary Contacts
- **Mounting Type:** Chassis Mount, DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 425 VAC
- **Must Release Voltage:** 150 VAC
- **Operating Temperature:** -5°C ~ 60°C
- **Switching Voltage:** 690VAC - Max