# CC2824E113R-10
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC2824E113R-10
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc2824e113r-10
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc2824e113r-10#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/24/0-/24/240-2446-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/0-/24/240-2448-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 800mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 156mOhm
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.193" (4.90mm)
- **Impedance @ Frequency:** 800 Ω @ 200 MHz
- **Inductance @ Frequency:** 11 µH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm)
- **Voltage Rating:** 42V