# CC2400RSU
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CC2400RSU
- **Manufacturer:** Texas Instruments
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cc2400rsu
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cc2400rsu#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 24mA
- **Data Rate (Max):** 1Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Modulation:** FSK, GFSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 0dBm
- **RF Family:** General ISM > 1GHz
- **Sensitivity:** -101dBm
- **Serial Interfaces:** SPI
- **Supplier Device Package:** 48-QFN (7x7)
- **Type:** TxRx Only
- **Voltage:** 1.6V ~ 2V