Part Number: CC2012A-801 Manufacturer: Mentech Technology USA Inc. Category: Filters Subcategory: Common Mode Chokes Product URL: https://distyparts.com/product/cc2012a-801 RFQ URL: https://distyparts.com/product/cc2012a-801#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/86/96/92/8696927-2659-CC2012A-801TR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/96/92/8696927-2659-CC2012A-801TR-ND.jpg Summary: CC2012A-801 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Mentech Technology USA Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CC2012A-801 is a common mode chokes from Mentech Technology USA Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Max): 300mA DC Resistance (DCR) (Max): 880mOhm Height (Max): 0.047" (1.20mm) Impedance @ Frequency: 800 Ω @ 100 MHz Mounting Type: Surface Mount Number of Lines: 2 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Size: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Voltage Rating: 50V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/mentech-technology-usa-inc Category Page: https://distyparts.com/category/filters/common-mode-chokes Canonical URL: https://distyparts.com/product/cc2012a-801